2011. október 27., csütörtök

A SZURDOK






Pilisszentkereszt alatt szépséges szurdok húzódik. Ide szervezett kirándulást barátainak és üzleti partnereinek húgom, Zsuzsi és élete párja, Gyula, akik a www.weblapfoto.hu  internetes oldalt működtetik.Az időjárásjósok borúlátása szerencsére nem jött be, szépséges, verőfényes őszi erdő fogadott bennünket.










Az őszi erdő közepén pedig "terülj-terülj asztalkám". Zsuzsi süteménnyel, pálinkával, a gyerekeknek meleg teával kedveskedett és próbálta megfelelő kalóriával feltölteni a túrázókat.









A társaság hamar "összemelegedett", majd Gyula meghirdette a fotózni vágyóknak a versenyt, a gyerekeknek pedig a kincskeresést. Lelkesen indultunk útnak







A szurdokban ki-ki kedvére csatangolt, rohangált, fényképezett vagy éppen sziklákról esett a vízbe.

A fotósok...

 és a természet....














.




































































Élményekkel , fotókkal és az ügyes kincskeresők pedig aranydiókkal megrakodva tértek vissza a "táborba", ahol már rotyogott a gulyás és az asztal roskadozott a tiroli rétesek alatt. Nem nagyon kérettük magunkat, jóízűen felfaltunk mindent.






















Ja, és képzeljétek, nem az egyik gyerek esett a vízbe, bár erősen dolgoztak rajta, hanem Ő:









Köszönjük Zsuzsi, Gyula! 
Fantasztikus nap volt, nagyon jól éreztük magunkat!




meghírdette a kiránduláson készült fotók versenyét. Nézzétek meg és szavazzatok Ti is!


Az én fotóm, amivel pályáztam: 

                                          Falevelek




              Szerinted is zseniális? Akkor szavazz rám!


                                                            weblapfoto.hu/blog

2011. október 21., péntek

Papi, piros bogyót nem szabad!

Piros ribizli- természetesen ehető





Pár évvel ezelőtt, mikor Édesapám ribizlivel kínálta unokaöcsémet, az felháborodottan kérdezte:
 -Papi, Te nem tudod, hogy piros bogyót nem szabad enni?  Ezt bizony az óvodában tanították nekik, nagyon helyesen.











Ez a történet jutott eszembe az őszi erdőt járva. Sok-sok piros termésű növény van, amelyekből néhány kertünkben is megtalálható és nagyon mérgező.


 Mire vigyázzunk? Mitől óvjuk a gyerekeket?




Gyöngyvirág



Szinte minden kertben megtalálható a gyöngyvirág. A többség a gyöngyvirág hallatán az apró fehér virágú, illatos növényre asszociál, azonban őszre élénkpiros, bogyós termése érik, mely rendkívül mérgező, a növény többi részével együtt. Fogyasztást követően eleinte csillapíthatatlan hányás, hasmenés jelentkezik, hasi görcsök kíséretében. A pulzusszám lassul, majd hirtelen felgyorsul, a vérnyomás csökken, végül szívmegállás lép fel.













Tiszafa


A kertben élő örökzöld növény, a közönséges tiszafa, régebben a gyilkosok és öngyilkosok kedvelt eszközének számított. Rendkívül mérgező hatással bír, augusztus-szeptemberi hónapokban jelennek meg az élénkpiros bogyóhoz hasonlító magköpeny, mely édes ízű és az egyetlen NEM mérgező része a növénynek. A magja, levele viszont még elszáradt formában is erősen mérgező, támolygást, izomremegést, görcsöket, nehézlégzést és szívelégtelenséget okoz. A folyamat nagyon gyorsan zajlik, az azonnali hánytatás életmentő lehet az orvosi segítség érkezése előtt.







Babérmeggy





Népszerű örökzöld növény a babérmeggy. Hosszúkás termése, sötétvörös bogyó, mely a meggyre emlékeztet. A levele és bogyója is erősen mérgező cián tartalma miatt, ezért nagyon figyeljük, hogy gyermekek távol maradjanak tőle.






Csíkos kecskerágó


A csíkos kecskerágó levelei hosszúkás elliptikusak vagy lándzsásak, 3-8 cm hosszúak, ékvállúak, hegyes csúcsúak, finoman, csipkésen fűrészes szélűek, mindkét oldaluk kopasz, de a fonák erei érdes-pelyhesek lehetnek. Levelei ősszel ibolyás-pirosra színeződnek. Virágzata 3-8 virágú álernyő, a virágok 4 tagúak, a szirmok hosszúkás tojásdadok, zöldessárgák. Termése 10-12 mm átmérőjű, éretten világospiros, tompán négyélű tok.
Magjai mérgezőek.Több órával elfogyasztásuk után heves gyomor és bélpanaszok, láz, keringési panaszok,görcsök és bénulások léphetnek fel.
Halálos mérgezést is leírtak.


Kontyvirág



A kontyvirág levelei tavasszal jelennek meg, nyár felé elhervadnak. Termése, amely június-augusztusban érik, a torzsa gerincén sűrűn álló, majdnem 1 cm átmérőjű, élénk skarlátpiros színű, szögletes vagy majdnem kerek, kevés magvú bogyó. Magvai gömbölydedek, 4-5 mm átmérőjűek.
A bogyókat elfogyasztva a szájban, torokban égető érzést, duzzanatot okoz.
Hasmenés, émelygés is jelentkezhet.












Borbolya

                                                                       

A közönséges borbolya nem mérgező, ám néhány többi fajtája igen, ezért érdemes óvatosnak lenni.
A mérgező fajok bogyója nagyobb mennyiségben kábultságot, emésztőszervi és veseirritációt okozhat.









Az ördögcérna gyakran ültetett kerti sövény, nagyon ellenálló, gyakorlatilag kiirthatatlan. Apró lila virágaiból, 1-2 cm nagyságú piros bogyók sokasága fejlődik ki. A növény minden része atropint tartalmaz, hőhullámokat, nyelési nehézséget, szomjúságérzést, szédülés, kipirosodott, meleg bőrt, heves szívdobogásérzést, vizelet- és székletürítési zavarokat, nyugtalanságot, tudatzavart okoz. Jellegzetes mozgásformák is jelentkezhetnek, mely hasonlít a tollfosztás vagy sziromszedés mozdulataira.




Piros csucsor



Az ebszőlő (keserédes csucsor) rétek, szántóföldek szélén élő piros bogyós kúszónövény, kirándulás alkalmával találkozhatunk vele. Főleg a zöld részei és az éretlen bogyói mérgezőek, atropin tartalma miatt. Mérgezés tünetei: hőhullámok, nyelési nehézség, szomjúságérzés, szédülés, kipirosodott, meleg bőr, heves szívdobogásérzés, vizelet- és székletürítési zavarok, nyugtalanság, tudatzavar.






Kerti madárbirs



A kerti madárbirs talajon elfekvő, maximun 40-50 centiméter magas cserje. Tavasszal nyíló fehér-rózsaszin virágaiból, ősszel temérdek apró piros termés lesz.
A termés ciánt tartalmaz, szerencsére csak kisebb mennyiségben, így csak több bogyó elfogyasztása okozhat mérgezést.








Mérgező növény miatti mérgezés gyanúja esetén a tünetek az elfogyasztott fajtától függően különböznek. A beteget haladéktalanul kórházba kell szállítani, ha a következő tüneteket észleljük: verejtékezés, nyál-és orrfolyás, hányás, hasmenés, hasi görcsök, izomgörcsök, esetleg hallucinációk, nyugtalanság, vérnyomásesés, ájulás.A kórházba vagy az orvoshoz lehetőleg vigyétek magatokkal a "gyanúsított" bogyókat is.



                       

    Vigyázzatok a gyerekekre!


2011. október 16., vasárnap

Nagyi-Papi kertje októberben



Kedvenc írónőm, Agatha Cristie, így ír a kertészekről:

"Tudod, én rájöttem, hogy a kertészeket kemény fából faragták. Az igazán jó kertészek nyolcvanéves korukra érnek be. Ha egy erős, izmos, harmincöt év körüli fiatalemberbe botlasz, aki állítólag mindig kertész akart lenni, majdnem biztos, hogy egy cseppet sem alkalmas a feladatra. Csak arra hajlandó, hogy összesepergesse az avart, és ha valami komolyabb feladattal, munkával bíznád meg, azonnal kész a kifogás, hogy annak még nem jött el a szezonja. S mivel az ember, én legalábbis így vagyok vele, soha nem tudja biztosan, minek mikor van a szezonja, biztos, hogy ezek az állítólagos kertészek járnak jól."





Nos, az én szüleim jó kertészek, mindig tudják, minek van a szezonja. Én már úgy gondolom, minden gyümölcs és zöldség a kamrában lapul, gondosan elrakva várja a telet, hogy majd a friss ízeknek örülve, akkor elfogyasszuk.
Lehet pihenni, nincs már semmi kerti munka.





















Persze, ez nem így van. A növényeket és a földet is fel kell készíteni a télre.














Szüleim kertjében a föld felásva, elgereblyézve, a fák megmetszve várják a telet, hogy kipihenhessék magukat.



















 A körömvirág még dacol a reggeli fagyokkal, de a fákon egyre több a sárga és barna levél.














                                                                                Közeleg a tél.                                                               

2011. október 10., hétfő

Rendhagyó divatbemutató Párizsból







Mi lesz az őszi divat?
Menjünk Párizsba, nézzük meg!















Szeptember utolsó hetében az a szerencse ért, hogy tényleg elmehettem Párizsba, persze nem elsősorban a divat kedvéért, bár éppen zajlottak a "Párizsi Divathetek".
Sajnos, vagy szerencsére, a Divathetekre nem jutottunk el, így gondoltam, megnézem és lefényképezem nektek, hogyan öltöznek a párizsi nők idén ősszel, hiszen ők messze földről híresek eleganciájukról.






Nos, az utcákat járva először is tudomásul kellett vennem, hogy az időjárás megtréfált és szerencsére nyári hőség volt napközben. Így őszi divat képekről szó sem lehetett.


Az ifjú hölgy "kis kékben". Táskájával együtt a nemzeti színeket képviseli.










         

       A legtöbb nő könnyű nyári ruhát viselt, csizmával!













A csizma  elég furcsa volt számomra, nem is értettem, hogy miért hordanak harminc fokban ilyen kényelmetlen lábbelit.
Azt is láthatjátok, hogy eszük ágában sincs egyeztetni a táska színét,stílusát a cipővel.






 Egyik kedvencem, az amúgy is extravagáns ruhához a zárt félcipő!



























Persze, ha táska, még ha hátizsák is, csakis Louis Vuitton.
 





Azért találkoztunk "igazi" eleganciával is.
Számomra ez az "igazi". Ruha, táska, cipő szín és stílus harmóniában. Ízléses, visszafogott, mégis nagyon mutatós. ( még a pasi is "passzol")















Persze, azért bekukkantottunk egy-két üzletbe is.
A választék nagyon vegyes, szinte minden szín és stílus képviselteti magát.
Az igazán menő a narancssárga és a retro stílus.
Az árak is "menők".








A Givenchy rendkívül elegáns üzlete a Champs-Élysées-en. Az eladónők csinos "kisfeketé"-ben.













Végül, férfiaknak: "öregfestő" stílus.
Igazán franciás! Bár a tornacipő nem tűnik stílusosnak.











Szóval, az utcát járva, az őszi, párizsi divatot illetően nem lettünk sokkal okosabbak.
El kell menni a jövő héten is, most már hűvösebb van!