2012. június 2., szombat

DharmaKata kertje júniusban



A DharmaKata Holisztikus Központ közvetlenül a csodálatos Tétényi fennsik peremén fekszik. csak egy lépés a Központ kapujából és máris a tájvédelmi körzet kellős közepére csöppenünk. A rengeteg vadvirág között számos gyógynövény, fűszer és haszonnövény található. De van olyan is, amely egyszerűen csak szép.








Len

Évszázadok óta termesztett haszonnövények a lenfajok, melyek mára már kiszorultak a termelésből-más, mesterséges anyaggal helyettesítik őket. Vadon élő fajaik azonban még ma is a rétek díszei.















Terjőkekígyódísz

Mérete és virágszíne, formája miatt nehéz elgyalogolni mellette. A virágokat közelebbről megnézve olyan, mintha egy-egy kígyó öltené ránk nyelvér, nevét is innen kapta. Népi neve, a mérges vadharapást gyógyító fű, gyógyító mivoltára utal.
















Koriander

Ősidők óta használt fűszer, mely a Földközi-tenger vidékéről származik. A barnás-sárga, kemény, 3–5 mm-es mag (coriandri fructus) illóolajat, cukrot, fehérjét, C-vitamint tartalmaz.
Levele könnyen összetéveszthető a petrezselyemmel, de íze jellegzetesen aromás.








Hasznos tisztesfű

Gyógynövény, a hajtásból készült teával asztmát gyógyítanak, illetve vízhajtásra is alkalmazzák. Az ajakos virágúak között sok a gyógynövény, és mindegyik tartalmaz kisebb-nagyobb koncentrációban illóolajokat.















Közönséges orbáncfű

Nyáron messziről szembetűnnek nagy, sárga foltjai. A néphit ördögűző tulajdonsággal ruházza föl. Gyógynövény is.






 Mezei zsálya

Nagy ibolyakék, lila (ritkán rózsaszín) virágú zsályaféle. Csaknem egész Közép-Európában gyakori
Mint ahogy neve is utal rá főleg tisztásokon, töltéseken rézsűk mentén találkozhatunk vele.Akár a fél méteres magasságot is elérheti.










Pipacs

A pipacsvirág jó köhögéscsillapító és enyhe nyugtató hatású, teáját toroköblítésre használják.
Magját sütemények és saláták ízesítésére, salátaolaj készítésére használják. Leveleit nyersen, vagy főzve (mint a spenótot), de csak a virágbimbók kifejlődése előtt. Virágszirmai vörös ételfesték készítésére, szirupkészítésre használják. Régen bort is színeztek vele.
Nemesített változatait díszkertekbe ültetik. Gyermekeknél, a friss hajtás mérgezési tüneteket okozhat!








Közönséges cickafark

Jellegzetesen aromás illatú gyógynövény (pl: görcsoldó, gyulladáscsökkentő, vérzéscsillapító)









 Már csak hetet kell aludnotok és máris személyesen is részt vehettek egy fantasztikus növényismereti sétán ezen a szép helyen.
 
 
Ez persze csak egy a rengeteg program közül, amivel a DharmaKata vár Benneteket. 
 
                                     Gyertek!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése