2013. október 21., hétfő

Hol van az ezüst?




Cziráky-kastély  Lovasberényben







Fejér megyében autózgatva gyakran átmegyünk Lovasberényen is. Ilyenkor mindig megállunk az elhagyatott kastélypark bejáratánál és kicsit körbesétáljuk az épületet, történt-e valami változás, haladt-e előbbre a felújítás. Most is így tettünk ezen a szép, őszi napon és örömmel láttuk, hogy nyitva van a kastély. Éltünk az alkalommal és belülről is megnéztük.






A park bejárata alig változott, csak a kerítés tűnt el, a kőoroszlánok rendületlenül őrzik a múltat.





A romjaiban is elegáns és szép Cziráky-kastély arányosan kialakított épületegyüttese, a monarchista Cziráky család valamikori otthona. A XV. századi alapokkal rendelkező műemlék együttes fénykorát az 1800-as években élte, ekkor kapta jellegzetesen klasszicista formáját.







A főépülethez csatlakozó mellékszárnyak egy igen kedvező akusztikájú belső udvart ölelnek körül, melyben valaha igényesen kialakított díszkert pompázott. Az épületegyütteshez egykor pompás, messze földön híres tájképi jellegű kastélypark tartozott, melyben vadászház, halászkunyhó, kerti pavilonok, és egy, a délszaki növénygyűjtemény számára létesített üvegház is volt.







A kastély főépületének közelében áll a műemlék együttes ékszerdoboza, a ma is megcsodálható, barokk stílusban épült kastélykápolna. Belső terének rokokó stílusú freskóit gyaníthatóan Dorffmeister István, korának híres festője festette. 




A kastély homlokzatán most is látható az építtető Cziráky család címere . Az oszlopsor, amelyen keresztül beléphetünk az épületbe ,nem változott.





Hatalmas fogadóterembe lépünk, aminek falain még láthatóak az eredeti freskók nyomai. Kicsit becsukom a szemem, látom a pompás berendezést, a kabátomat lesegítő lakájt és az örömmel felém siető házigazdákat.






De ekkor megszólít  a készséges gondnok, aki beszedi a kétszáz forintos belépőt, majd szabad nézelődésre késztet bennünket. Elindulunk a jobb oldali szárnyon, ahol egykor a lakosztályok voltak.


A jobb oldali szárny folyosója.

Az épületegyüttes utolsó jelentős átalakítását Cziráky Antal Mózes megbízására Ybl Miklós végezte, kinek hagyatékában megtalálhatók a kastély átépítésének tervrajzai. Ybl nevéhez fűződik a jobboldali udvari szárny átalakítása és a hátsó sarokpavilonok megújított külseje is. A baloldali földszintes oldalszárny folyosója hevederekkel ritmizált cseh boltozatot kapott, a jobboldali folyosó síkmennyezetű lett. 





Az ablakból rálátunk a belső udvarra és a baloldali szárnyra, ahol a konyha és egyéb kiszolgáló helységek voltak.

















A bal oldali, gazdasági és kiszolgálási funkciókat ellátó épületrész folyosója






A konyha




Jó nagy husik belefértek ebbe a kemencébe.
















Az emeletre vezető lépcső érdekes módon nem a fogadó részből nyílik, hanem a bal oldali folyosóról. A feljáratnál az egyetlen , megmaradt márvány kandalló látható.


























Az emeleten a grófné és a gróf lakosztályai voltak, könyvtárral és dohányzóval. Érdekes, hogy a teljesen lecsupaszított falak és födém miatt jól látszik a földszinti boltívek szerkezete.




Nehéz elképzelni ezeket a csupasz termeket gazdagon berendezve, nehéz brokát függönyökkel, drága festményekkel ékesítve. Még 1943-ban is felújították, majd háború alatt találat érte a kastélyt és szabad rablás áldozata lett .






És hol van az ezüst?


  A kastélyt bemutató feliratokból a legérdekesebb az egyik ablaktalan, földszinti helység mellett olvasható.A tájékoztató szerint ez volt az ezüstszoba. Nevét onnan kapta, hogy itt tartották a család híres ezüst gyűjteményét, amelyet havonta vettek elő pucolás céljából.
Az ezüst a Világháborúban eltűnt.






A világhálón barangolva, azt találtam, hogy a fertődi és kismartoni kastélyok kiállított ezüstkincsei közül jelentős mennyiségű a Cziráky család címerével ellátott tárgy.
A Cziráky grófok dénesfai kastélyából származó ezüst szerviz különböző eredetű tárgyakból, tárgycsoportokból alakult ki. Egy részüket a Czirákyak rendelték meg bécsi és magyar – pest-budai, pozsonyi – ötvösöktől: ezeken a darabokon gyakorta feltűnik a farkast ábrázoló grófi címer, vagy a család tagjainak monogramja. A készlet nagyobbik része – a Bécsben készült tányérok és a Londonban gyártott aranyozott evőeszközök – azonban az Esterházy grófok griffes címerét viseli. A XIX. század során a két család több tagja is összeházasodott, ekként kerülhettek e tárgyak Dénesfára, a család másik Magyarországi kastélyába.






Szóval, lehet, hogy az ezüst nagy részét kimenekítették még mielőtt a front elérte volna a kastélyt, hiszen a család is Dénesfára menekült.







                               Vagy a kőoroszlánok tudnak valamit?




1 megjegyzés:

  1. Nagyon érdekes írás,és klassz képek ! több mint valószínű sosem fogjuk megtudni mi lett az ezüsttel,de akár egy jó krimi is lehetne a sztoriból :) Köszönöm Mária :)

    VálaszTörlés