A Budapesttől alig 40 km-re fekvő Tápió-vidék a Közép-Magyarországi
Régió legizgalmasabb, de legkevésbé felfedezett tájai közé tartozik
A névadó Tápió folyó oldalágai, mint éltető zöld erek hálózzák be a térséget és teremtenek gazdag élővilágot a forrásoktól a homokbuckákon át, egészen az alföldi pusztákig. A természeti kincsekben és látnivalókban
gazdag vidék számos védett növény- és állatfajnak nyújt otthont, melyek megóvása érdekében a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság – 4500 ha védett terület kijelölésével – 1998-ban létrehozta a Tápió–Hajta Vidéke
Tájvédelmi Körzetet.
Hajta természetismereti túra
Göbölyjárás-Farmos
A túraútvonal – Magyarországon egyedülálló módon – három tanösvényt is magába foglal. A mintegy 8 km-es kirándulás keretében az Alföldre jellemző majd minden élőhellyel találkozhatunk.
Kékbegy tanösvény
Farmos
A tanösvény a farmosi Nagy-nádas élővilágát mutatja be a nád sűrűjébe hatolva. Az oszlopokon álló, 200 méter hosszú pallósoron igazi kaland végigsétálni, miközben bepillantást nyerhetünk a nádas belső életébe.
A pallósor mentén három információs tábla nyújt érdekes információkat a mocsár rejtekében élő növény- és állatvilágról, valamint megismertet minket a mocsár és a Hajta-patak történetével is.
Sarjadó vizi növények |
Szorgalmas rákocskák |
A nádas és a szikes határán szépséges tavaszi hérics szigetek zöldellenek |
Kék veronikák és sárga kutyatej |
"összkomfortos" madármegfigyelő ház |
Fehér gólya tanösvény
Tápiószele
Őt sikerült megfigyelni és lefényképezni |
Farmossal szomszédos településen található tanösvényt a falu polgárai hozták létre 1999-ben, a „Kisvizek védelme” című program keretében. A 8 megállóhelyet tartalmazó útvonal a Tápió-patak jobb partján halad
a Néprajzi Háztól egészen a helyi horgásztóig.
Sóvirág tanösvény
Farmos
A tanösvényt körbejárva megismerhetjük a szikesedés folyamatát és formaképződményeit: szikfok-vakszik-szikpadka-szikhát, valamint a kihelyezett színes tablók segítségével a jellemző növény- és állatfajokat is.
A végtelenbe nyúló szikes tájon virágszőnyeg, székvirág ( kamilla) százezrei pompáznak |
Messziről olyan, mintha mesterségesen kialakított virágágyások lennének |
a színek harmóniája kedvéért, a kamillák közé "ültetve": agár kosbor |
"mozgássérült" lepke-ne aggódjatok, tudott repülni |
lesben |
Nőszirom tanösvény
GöbölyjárásA tanösvény a Tápió mente homokbuckáinak és láprétjeinek élővilágát mutatja be. Érdekessége, hogy a száraz homokterületek és a vizenyős, hűvösebb rétek egészen más élőhelyi feltételekkel közvetlenül egymás
szomszédságában találhatóak.
Veronikák |
orvosi atracél |
sárga nőszirmok
Nos, lehet az alföldi tájat szeretni vagy nem szeretni, de tény, hogy szépséges és különleges élővilággal találkozhatunk. Persze meleg van - még ezen a tavaszi napon is. Ezerrel süt a nap-napolaj, kalap. Fúj a szél- még szerencse, különben még melegebb lenne. Még a nádas és a vizek melléke is poros.
De ilyenkor, tavasszal érdemes ellátogatni annak, aki még sohasem látta ezt a tájat.
Ha többet akartok megtudni a Tápió-mentéről:
http://www.mme-koka.hu/plugins/Tapio-videki_tanosvenyek.pdf
Higgyétek el, bele lehet szeretni.
Ha esetleg VALAKI nem a lenyugozo osztrak hegyekbe hordott volna allandoan,akkor talan elvezhetnem kis hazank kietlen lapossagait is :):) a haz viszont nagyon cuuuki :)
VálaszTörlés