2011. augusztus 31., szerda

A nyár utolsó napja





"A nyár utolsó napján is napos időre számíthatunk, esetleg ÉK-n és DNy-on alakulhat ki egy-egy zápor. Mérsékelt, vagy gyenge lesz a légmozgás. A hőmérséklet reggel 15, délután 27 fok körül alakul. A délutáni évnyitók napos, száraz időben telhetnek. A közlekedés időjárási feltételei kiválóak lesznek."




















És tényleg... 
A meterológiai nyár nyugodt, csendes napsütéssel búcsúzott. Biztosan lelkiismeret furdalása volt az esős időszakok miatt. 
Hát, köszi, hamarabb kellett volna meggondolni ...                   




2011. augusztus 30., kedd

Hányféle fa van?

 Az Agostyáni Arborétum fái.






Az arborétumban jelenleg 293 különböző fásszárú növény található. Az 1950-es, 60-as években telepített fák mára jelentős méreteket értek el, és impozáns látványt nyújtanak.













Be kell vallanom, hogy a fákhoz nem értek.Talán néhányat meg tudok különböztetni, de a ritkábbakat már alig. Vezetőnk, aki képzett erdész, lelkesen magyarázta a tudnivalókat és határozottan nevezte meg a fákat. Próbáltam néhány dolgot megjegyezni, ezeket mutatom meg nektek.


Selyemfenyő


Kár, hogy nem tudjátok megtapintani.
Félénken simítottam meg, de a szúros levelek lágyan érintették az ujjaimat.
Tényleg selymes a tapintása.








Ezüst hárs


A levelek fonákjai ezüstösen csillognak a szélben











Fekete dió



Termése hasonló a diónkhoz, de keményebb.
Inkább a fája miatt nevelik.










Vasfa


Fája olyan nehéz, hogy elsüllyed a vízben.


















Tulipánfa



Sokan a magnóliát hívják tévesen tulipánfának, pedig ez az igazi.
Levelei és virága olyan, mint a tulipán.





Sajnos, most nem virágzik, de különben is fenn a lombkoronában úgysem látnánk,de a levele tényleg tulipán alakú.







                                                              
 


Pompás gyöngyvessző

Ö persze cserje.







Borbolya 
Ő is






Hát, nagyjából ennyit tudtam megjegyezni. Legközelebb majd jobban figyelek és jegyzetelek.

2011. augusztus 29., hétfő

Erdő az erdőben

Agostyáni Arborétum



Az arborétum kialakítása Nemeskéri Kiss Miklós erdőmérnök javaslatára 1955-ben kezdődött el.






A bejáratnál szépen kidolgozott székely kapu látható, melyet 1980-ban az erdész fafaragó tábor tagjai készítettek.











A parkot csak vezetéssel lehet látogatni: Brúno, a vezetőnk







A terület különlegességét már az Eszterházyak is felismerték, akik 1912-ben szlavóntölgyeket és vörösfenyőket telepítettek ide. Ezek ma az arborétum legidősebb fái.









A telepítés a régi állomány 60 %-os megbontása után pásztás talajelőkészítéssel és gödrös ültetéssel történt, hektáronként 7-10 ezer db csemete felhasználásával. Miután a csemeték megerősödtek a visszamaradt állományrészt fokozatosan termelték ki.












Ezt követően esztétikai és kertészeti célból elkülönülő gyűjtemény csoportokat és szolitereket is kialakítottak, az állományrészek szegélyét dekoratív változatokkal zárták le. A sűrűn telepített állományfoltokat gyakori visszatéréssel és mérsékelt eréllyel tisztítani és gyéríteni kellett.



1955-1962 között közel 300 különböző növényfajt és változatot telepítettek a kertbe. Az erdőgazdaságnak akkoriban nem volt lehetősége arra, hogy külföldről új növényeket vásároljon, ezért a felhasznált szaporítóanyag kizárólag a magyarországi parkokból került ki.










Az arborétum akkori területe 15,6 ha volt. Napjainkra az arborétum összterülete 30,5 ha-ra bővült, amelybe a látogatható területeken kívül, az ültetvények és a csemetekertek is beletartoznak.








A völgy hatásának köszönhetően az arborétum a legnagyobb nyári kánikulában is kellemes, hűvös klímájú. A kert egész területét a Bocsájtó-patak szeli ketté, amelyen tavat hoztunk létre, a tó mellett pihenőhelyet alakítottak ki.
 

                                    

                      Brúno szerint a látogatók vezetése unalmas dolog.


2011. augusztus 28., vasárnap

Egy kis botanika...Mit eszik a bába?


Mit is ehetne mást, bábakalácsot.




Szártalan bábakalács 
          (Carlina acaulis)


A fészkesek  (Compositae) rendjéhez tartozik.Szára igen rövid. Hosszú szárnyasan hasogatott és igen tüskés levelei a földön elterülve, igen nagy rózsát képeznek.

Középen van a széles, nagy virágzata. Belső fészekpikkelyei ezüstfehérek és napfényben sugarasan kiterülők.




Sok népi hiedelem kötődik e növényhez- például a lovak nyakára kötötték, mert úgy tartották, hogy elmulasztja a fáradtságot. Időjós tulajdonsággal is felruházták: ha becsukódott, eső jött. Zsenge belsejét ették is.





A középkorban igen híres orvosság volt. Nagy Károly a termesztését is elrendelte s a mese szerint angyal mutatta meg neki álmában, mint igazi orvosságot a mirigyvész (lepra) ellen.





Az állatorvosi pulvis equorumnak (lovak pora) főalkotó része. Ma különben orvosságnak nem igen használják. 
 





Ellenben a Pirenéi hegyek lakosai főzeléknek v. salátának, sőt más hegyi lakók a virágfészek vacokját mint az articsókát elkészítve eszik (vad articsóka). 









 Nos, ezek szerint attól kalács, hogy ehető, de miért csak a bábák eszik? Először arra gondoltam, hogy régen a népi gyógyászatban is használták, többek között görcsoldásra. Biztosan a bábák ezt adták a szülő nőknek fájdalomcsillapításra. De nem innen ered a neve.






       A bába szó régi jelentése: tündér.


  
         Gondoltátok, hogy a tündérek kalácsot esznek?

2011. augusztus 25., csütörtök

Az év legmelegebb napja ...

Bizony napok óta tombol a nyár. Ezerrel mennek a légkondik, tekernek a ventilátorok. Megugrott az áram és a vízfogyasztásunk. Aki teheti, vízparton tölti ezeket a napokat, aki nem, az behúzódik a hűvös lakásba.
De mit csinálnak szegény állataink?
  
Az én két gyönyörű perzsa cicám is szenved a melegtől, próbálkoznak mindenfélével, hogy lehűtsék magukat.









Nagycica nagy kéregetős, a sárgadinnyét nagyon szereti, főleg, ha be van hűtve.







A nagy melegben csak a hideg csapból hajlandó inni.









A hideg dinnye és a friss víz után kényelmesen elhelyezkedik a lakás leghűvösebb pontján és egész nap alszik.







Mirci cica igyekszik kilesni, mit csinálnak az emberek. Próbál ott lenni, ahol mi, gondolva, mi csak tudjuk, mi a jó.                                                                             

 

                                                
Próbálkozik az ágyon...
                                                                      






végül úgy dönt, hogy az ágy alatt van a leghűvösebb.



Madárkának látszólag semmi baja a kánikulával, vidáman csivitel és egész nap pancsol.




Vigyázzatok Ti is állatkáitokra, gondoljatok rájuk is ebben a         
                                     nagy melegben!

Várak..Ajnácskő







Rimaszombattól délre, Fülek közelében, a Gortva-patak mentén fekszik Ajnácskő (szlovákul: Hajnáčka) települése. A falu közepén emelkedő, a bazaltvulkánosság eredményeként létrejött Várhegyen találhatjuk Ajnácskő várának maradványait.







A sziklaszirtre Detre fia Mikó épített várat a tatárjárást követően. A következő századokban a vár többször is gazdát cserélt. A 15. század közepén már a környék legerősebb falva, 20 település tartozik hozzá. A Fülek várának elestét követően 1556-ban elfoglalják a török csapatok. A Thököly Imre vezette kuruc hadjáratok idején és a Rákóczi szabadságharcban már nem játszik jelentős szerepet. Utolsó említése 1744-ből való az akkor még viszonylagos épségben álló várnak, ezt követően lakói elhagyják és az épület pusztulásnak indul.


 Olvassátok el, hogyan írja le a vár történetét Mikszáth Kálmán a Magyar lovagvárak c. könyvében.:


Ezer év előtt volt... Az ország meg volt hódítva teljesen. Még imitt-amott tartotta magát egy-egy lézengő csapat a Zalán embereiből. De az már csak olyan foghegyre való volt.

A honfoglalási csaták lezajlása után most következett az ország felosztása a vezérek, alvezérek és katonák közt. Volt föld elég, nem kellett fösvénykedni!

E tájra Huba vezér indult a maga népével s útközben osztogatta a javadalmakat. Ez a szép völgy azé, ez meg ott amazé. Nem sokat méricskéltek lánccal, de még térképet sem rajzoltak a birtokosok. A vezér szava volt a telekkönyv.

E osztozkodó pályázásban részt vett az egész törzs, ipastul, fiastul, asszonyostul, leányostul. Ott volt Huba vezér gyönyörű leánykája, a tegezes Hajnácska is.

Legelőször értek a gortva-völgyi bűvös forráshoz, amely fölött vár emelkedett. Elkezdték ostromolni s csakhamar sikerült bevenni, kivált Gedő hadnagy vitézségének miatta.

- Tied a vár és a környék, - mondta Huba vezér, - s ameddig naplementéig érünk, mind a tiéd legyen a vidék.

Azonban nem kellett sokáig menniök, mert hamarosan kibukkant előttük a völgymederből kiemelkedő sziklacsúcson egy gyönyörű tündérvár.

- Oh, be szép, be szép! - kiáltott fel elragadtatással Hajnácska. - Apám, add nekem ezt a várat, ha bevesszük.

- Nem lehet, - mondta rá Huba, - a vár Gedőé lesz, neki igértem.

Erre Gedő is könyörögni kezdett, hogy elég neki a másik vár, csak adja ezt oda a leányának, ha olyan nagyon megnyerte tetszését.

- Nem szeghetem meg a szavamat, - szólt a vezér, - ám jól van, legyen Hajnácska leányomé a vár, de akkor legyen a leányom a tied.

Így keltek össze Gedő és Hajnácska és sokáig éltek boldogul a két szomszéd várban, amelyet "Gedő" és "Hajnácskő" várnak említenek sokáig a krónikák.





A mohácsi vész idején Balassa Menyhért birtokában találjuk Ajnácskőt, 1604-ben Rhédey Ferenc volt az ura, majd Széchy György. 1645-ben török kézre jutott. Thököly leveretése után az onnan kitakarodni kénytelen Hasszán bég felgyújtotta, hogy ha az övé nem lehet, ne legyen soha többé senkié.

Azóta aztán omlik, romlik, minden évben kisebb a rom, csak a szép kőszirt ugyanolyan ma is, mint aminőnek a szép Hajnácska látta ezer esztendővel ezelőtt.




 

Napjainkra csak néhány kőfal és a sziklaszirtbe vájt lépcső maradt meg az utókornak a középkori várból. Az ajnácskői Várhegy ma védett természeti terület.




Olyan jó lenne látni, Hajnácska tényleg olyan szép volt, ahogy a rege tartja?

2011. augusztus 24., szerda

Várak... CSÓKAKŐ





Csókakő község Fejér megyében.


A falu neve eredetileg kizárólag a várra vonatkozott. A település neve valójában Váralja volt.
Említése 1461 után már nem szerepel az okmányokban, amiből arra lehet következtetni, hogy a település a török elején megsemmisült. A vár hadászati jelentősége a törökök kiűzése után megszűnt, és a Csókakő elnevezés a lassan újra népesedett településre tevődött át. A legvalószínűbb azonban, hogy a vár és később a település a csóka madárról kapta a nevét.



 
 A község melletti 479 méter magas sziklára a XII.században épült fel Csókakő vára. 




A X-XIII. században a térség Székesfehérvár után a második legjelentősebb hatalmi-igazgatási központja volt, ezt elsősorban stratégiai adottságának köszönhette. A mai 81-es út korabeli elődje még a várhoz közelebb szelte át a térséget. Vele azonosíthatjuk Magyarország egyik legfontosabb nemzetközi útját, amely azonos a tihanyi alapítólevélben emlegetett „hadiúttal”.





 A vár sorsa ennek megfelelően alakult. Az elmúlt hétszáz év alatt csak az nem foglalta el, aki nem akarta. Gyakran cserélt gazdát és az utolsó török rab távozásával Csókakő várkorszaka végleg lezárult, hogy átadja helyét a majd évszázadokig tartó, szomorú enyészetnek.


  
                                                                    
Az 1990-es évekre a vár végveszélybe került. A romok már nem is voltak látogathatók,  állandó balesetveszély forrásává vált a vár.



A reménytelennek tűnő állapotokat –váratlanul- egy kis írás lendítette ki a holtpontról. Fülöp Gyula régésznek a székesfehérvári Szent István Király Múzeum igazgatójának a Fejér Megyei Hírlap (1995. január 14.) a csókakői vár áldatlan állapotáról és körülményeiről megjelent  és megmentésére széles körű összefogást sürgető cikke programadónak bizonyul









 Jelenleg a vár látogatható. Ha többet akartok megtudni a vár történetéről, rekonstrukciójáról és a Várbarátok Csókakői Társaságáról, akiknek a csodálatos megújhodás köszönhető, látogassatok el erre a weblapra.:http://www.freeweb.hu/varbarat/index.htm








         Persze a várba is menjetek el. Nincs messze és  
              körülötte a Vértes erdői csodaszépek!