2012. március 27., kedd

Irány a Pilis!









Normafa, Rám-szakadék, Dobogókő, Kárpát-forrás, Holdvilág-árok – számtalan ismert és kevésbé ismert kirándulóhely található a Pilisi Parkerdőben.







Hétvégén talán egy kicsit kevésbé ismert részén, a Pilis-nyergen és a Fekete-kőnél kirándultunk.







A kirándulás célja most sem teljesítmény túra volt  ( akinek az, Pilisszentkeresztről vagy Pilisszentlélekről is felgyalogolhat), a tavaszi virágokra vadásztam. Ezen a területen nagyon szép bükkös terül el, ami ritkaság a budai hegyekben.





Ebben a gyönyörű erdőben sétáltunk és lestük a még meglehetősen gyér aljnövényzetet, találtunk is pár szépséges kora tavaszi virágot.



Bókoló fogasír


Elsősorban a hűvös hegyi klímát kedveli, a legjobban a nyirkos erdőkben bükkösökben, mély völgyekben nő.Sok C-vitamint tartalmaz, ezért a tüdővész, a skorbut és a fogínysorvadás gyógyítására használták (a fogas-ír másik jelentése: a fogra ír).



Fehér odvas keltike


 Európa területén honos, a legészakibb területeket kivéve. Üde, főként gyertyán- és bükkelegyes erdők, ligeterdőkben él.Alkaloidtartalma miatt erősen mérgező, ám mélyen ülő gumója nem csábít fogyasztásra. Kivonatát korábban féregűzésre, menstruációs zavarok gyógyítására alkalmazták. Gyógyszeripari készítmények alapanyaga. Központi idegrendszert bénító hatású, nyugtatókban fordul elő, csak orvosi ellenőrzés mellett használható. A homeopátiában légúti gyulladások, reuma,  emésztési gyengeség ellen alkalmazzák.



Pirosló hunyor


Magyarországon az Északi-középhegységben nő. ( és itt a Pilisben). Gyógynövény, de erősen mérgező, ezért ma már csak az állatgyógyászatban használják. A növény minden része mérgező, akárcsak a többi hunyoré.



Pettyegetett tüdőfű



Üde, főként gyertyán- és bükkelegyes erdőkben, a domb- és hegyvidékeken gyakori, nem védett.
Gyógynövény. Hatóanyaga a levél, ritkán a virágzó, föld feletti rész.
Köptető, köhögéscsillapító hatású. Régen TBC ellen használták. A homeopátiás szerek és teakeverékek alkotórészeként légcsőhurut és tüdőasztma ellen használják.



Tyúktaréj


A tyúktaréj fajok a tavasz kedves kis virágai, a hat sárga lepel, mint megannyi csillag ékesíti a sokszor még lombtalan erdők alját, a kifakult avart.



Kikeleti hóvirág


A hóvirágok Magyarország területén védettséget élveznek, letépésük bírságot von maguk után. Hagymájuk rendkívül erős toxint tartalmaz.






Ezt a sok apró szépséget ebben a látszólag kopár erdőben találtuk. Ha elolvastátok a szöveget is, úgy érezhetitek, mintha egy patikában sétáltunk volna, szinte mindegyik növény erős gyógyhatással is bír. Ezek után nem csoda, hogy az őzikék soha nem influenzásak.





A Fekete -kőnél



Végül kiértünk a Fekete-kőhöz, ahonnan pompás kilátás nyílik a Pilisre. Alattunk (mögöttem) Pilisszentlélek apró házai.














És a másik irányba, Kelet -felé. A kép közepén nagyon halványan látszik a Duna csíkja.






Remélem, kedvet kaptatok egy jó kis kiránduláshoz.


                             Irány a Pilis!





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése