2011. szeptember 26., hétfő

Mari napi barangolás a Bükk- fennsíkon






A harmadik nap mindig lazább. Ilyenkor már hazafelé indulunk, de meg-megállunk még egy-egy rövidebb sétára a környéken, látnivaló után kutatva. Itt nagyon nem kellett kutatni, tíz kilométerre voltunk Lillafüredtől.





 Ki volt Lillafüred névadója?
 
   Érdekes a Lillafüred név eredete is. Balogh Sándor szerint gróf Bethlen András adományozta e nevet, báró Vay Elemér vadász kollegája egyik lánytestvére, a családban Lillának becézett Erzsébet iránti tiszteletből.
   A Lillafüredről megjelent történeti kiadványokban és leírásokban azt olvashatjuk, hogy gróf Bethlen András 1892-ben feleségéről, báró Vay Lilláról nevezte el. Ez száz éve így él a köztudatban, és az írók egymástól átvéve így alkalmazzák írásukban. A Miskolci Panoráma Magyar Városok sorozat 1982-es kiadása is átveszi ezt a megállapítást. Dallos Attila a 116. oldalon ezt írja: "Lillafüred üdülőtelep 1892-ben keletkezett, az akkori földművelési miniszter, gróf Bethlen András kezdeményezésére. Nevét feleségéről, báró Vay Lilláról kapta."
   A megállapítás 100 éve áll fenn, hiszen a Palota-szálló gróf Bethlen András javaslatára, a későbbi gróf Bethlen István kormányzósága alatt épült, az első világháború után, a Népszövetség anyagi támogatásával. Gróf Bethlen András a Wekerle-kormányban földművelési miniszter volt. Felesége viszont nem báró Vay Lilla, hanem Mocsonyi Lyvia. Róla tehát nem kaphatta nevét Lillafüred. Ezek után kezdett kutatni Balogh Sándor, a bükki üveghuták ipartörténeti múzeumának alapító vezetője, hogy honnan származik az elnevezés. Két lehetőségre bukkant a kutatás során. Vay Elemérnek, Borsod vármegye főispánjának volt egy Erzsébet nevű testvére, akit a családban Lillának becéztek, született 1860-ban, meghalt 1914-ben. Ezt a Lillának becézett leányt gróf Bethlen András is ismerhette, mert 1892-ben Lilla 32, ő pedig 45 éves volt. Közel egy időben éltek gróf Bethlen Istvánnal, így elképzelhető, hogy családi ismeretség alapján, és tisztelete jeléül gróf Bethlen András báró Vay Lilláról nevezte el a Hámori-tó gátjának kiépítésével létrehozott új területet Lillafürednek. A Vay családban található egy másik Lilla, báró Vay Ábrahám családjában, kinek neje Kazinczy Zsófia volt. Tizenkét gyermekük közül a legkisebb Lilla, aki Pallavicini György őrgróf felesége lett. Az őrgróf 1882-ben született. Felesége feltehetően 4-5 évvel volt tőle fiatalabb. Lillafüred névadásakor, 1892-ben még mindketten gyermekek. Nem valószínű tehát, hogy a helységnév innen eredeztethető.
Arra tehát jelenleg nincs hiteles bizonyíték, hogy a valóságban ki és mikor nevezte el az új kialakult települést Lillafürednek.


Ez után a hosszú, ámde kevésbé érdekes fejtegetés után semmivel sem lettünk okosabbak, inkább sétáljunk a tó körül és a Palota- szálló alatti teraszokon.




A Garadna és a Szinva patakok találkozásánál eredetileg is volt egy tó, ám ez túl kicsinek bizonyult, így nem tudta biztosítani a vasmegmunkáláshoz szükséges vízmennyiséget.
Ezt orvosolván, 1813-ban, Fazola Henrik völgyzáró gátat épített, tehát a tavat felduzzasztották.
Így jött létre a Hámori-tó.






Vize most is elég alacsony, de kiválóan alkalmas csónakázásra, horgászásra.














 A tó fölé tornyosul a Palota -szálló , alatta teraszosan kialakított park van.

   Gróf Bethlen András az 1890-es évek elején a Hámori-tavat is meglátogatta, s miután rácsodálkozott a gyönyörű tájra, elhatározta, hogy a tó közelébe kormányüdülőt építtet. Ötletét a felső tízezer, illetve az ország vezetése támogatta. Amikor 1920-ban Horthy Miklós kormányzó gróf Bethlen Istvánt miniszterelnöknek kinevezte, az új kormányfő - az I. világháború utáni vesztes országoknak adott pénz egy részéből felépíttette a Palota-szállót. A terveket dr. Lux Kálmán építészmérnök készítette, a Hámori-tó partjára álmodott Mátyás király korabeli épületegyüttes formájában.



József Attila itt írta "Óda" cimű szépséges versét.

"Itt ülök csillámló sziklafalon.
Az ifjú nyár
könnyű szellője, mint egy kedves
vacsora melege, száll.
Szoktatom szívemet a csendhez.
Nem oly nehéz -
idesereglik, ami tovatűnt,
a fej lehajlik és lecsüng
a kéz."

(részlet)






                              









A függőkert igazi látványossága a Szinva-patak kb. 20 m magas vízesése, amely ezzel a mérettel hazánk legmagasabb vízesése.














A környék legnagyobb barlangjának, a Szent István-barlangnak a bejárata a szállótól néhány száz méterre, az országút mellett nyílik. A bejárat előtt 2001-ben új, impozáns fogadóépületet hoztak létre.







Az idős, tengeri lerakódású mészkőben keletkezett barlang járatainak összes hossza 350 méter. Hatalmas termekből és hosszú folyosókból áll, melyeket változatos és gazdag cseppkőformák ékesítenek.





A történet szerint ezen a kürtön esett be egy kutya, az ő ugatását meghallva fedezték fel a barlangot.









A cseppkő szépséges alakzatokban formálódik az évezredek alatt. Persze az emberiség nem tudja megállni, hogy ne adjon nevet mindennek, ez az alakzat pl. a Mamutfog.




              

















Barlangi sétánk szépséges, ámde igen rövid. Lehet, hogy nem is baj, lassan kezdünk "áthülni", a barlang állandó hőmérséklete tíz fok télen-nyáron.És most is.






Az idő szalad,fejünk zsong a sok látnivalótól. Egy kis vonatozásra még elmegyünk.






A vasútvonalat fa szállítására építették ki, most a turistákat viszi a Garadna völgyében. A kalauz "kintről" ellenőrzi a jegyeket.
Ilyet sem láttam még, nagyon vicces.











A végállomásnál szállunk le, Garadnán. Innen rövid séta visz arra a helyre, ahol a Sebes-víz leér a hegyről és a Garadna patakba torkollik. Szinte rá sem ismerünk kicsiny patakunkra, itt már egészen "sebes".





 És a nagy kaland: Visszamegyünk a vonat végállomására, de a vonat nem jön. Ráérünk, várakozunk, de nem jön. Ekkor fontos információhoz jutunk a büféstől, a vonat kisiklott. Ez gyakran előfordul, nem lehet tudni, mikor tudják megjavítani. Gyalog elég messze vagyunk, nem baj, szép idő van, megvárjuk a buszt, egy óra múlva jön. Ekkor egy kedves fiatalember felajánlja, hogy elvisz bennünket Lillafüredre. Nincs ott semmi dolga, csak segíteni akar nekünk. Csak tátjuk a szánkat, milyen rendes emberek vannak.
Nem győzünk hálálkodni.                                    



Nézem a hegyek sörényét -
homlokod fényét
villantja minden levél.
Az úton senki, senki,
látom, hogy meglebbenti
szoknyád a szél.
És a törékeny lombok alatt
látom előrebiccenni hajad,
megrezzenni lágy emlőidet és
- amint elfut a Szinva-patak -
ím újra látom, hogy fakad
a kerek fehér köveken,
fogaidon a tündér nevetés.



                 József Attila: Óda (részlet)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése